I Skien er det mange ting å gjøre for både liten og stor. Yrende kultur- og festival-liv, moderne aktivitets- og idrettsanlegg, kunstutstillinger, arrangementer for barn, konserter, teater, barneteater og mye annet.
Tenk deg en eventyrlig og avslappende ferietur langs Telemarkskanalen eller ut i skjærgården i en 100 % stillegående elektrisk cabincruiser med Canal Boats Telemark. Telemarkskanalen, Norges vakreste vannvei, starter i Skien, bli med en av kanalbåtene på heldags- eller halvdagsturer. Når vi først er på vannet, Skien har 2 flytende badstuebåter, Leo og Frank, som begge ligger i sentrum.
Som Norges største og mest komplette aktivitetsanlegg, garanterer Skien fritidspark fart, spenning og moro for alle aldre. Uansett vær, hva er vel bedre enn å tilbringe noen morsomme timer i badeland! Er du glad i å sykle eller gå tur, har du de beste mulighetene i området rundt Skien fritidspark. Elva og alle de idylliske vannene rundt Skien er perfekte for fisking eller padleturer. Visste du forresten at du kan fiske laks "nesten" i sentrum av Skien? Inne i stuene i det gamle og ærverdige herregårdshuset i Brekkeparken, Søndre Brekke Gård, kan du bli med på Telemark Escape i spillet «Brorskapets hemmelighet». Parken har en enorm blomsterflora og friluftstun med gamle hus fra Telemark. Hver torsdag om sommeren kan du oppleve Parkjazz på parkens scene.
Kunst og kultur er det mye av i Skien. Tre store kunstutstillere finner du her og byens storstue, Kulturhuset Ibsenhuset, har både konserter, teater, show og mye annet på programmet. Om sommeren inviterer de til utendørskonserter i parken ved kulturhuset. Teater Ibsen byr på dramatikk store og små formater. Henrik Ibsen var født og vokste opp i Skien, du kan følge i hans fotspor og blant annet besøke hans barndomshjem på Venstøp, som i dag er museum.
Matfestivalen Mersmak i Skien går av stabelen siste helgen i august hvert år. En folkefest som har besøk av ca. 50 000 matelskende siden starten i 2008.
Her får du inspirasjon til gode opplevelser, nye ting å oppdage eller en god oversikt over ting å gjøre!