
Besøk Porselensmuseet i Porsgrunn og lær om det unike porselenseventyret som har gjort byen kjent i hele Norge.
I 1887 ble det første porselenet brent på Porsgrunds Porselænsfabrik, og produksjonen pågår fortsatt den dag i dag. Porselensmuseet ligger vegg i vegg med fabrikkens lokaler, og gir deg en helt spesiell opplevelse av norsk industri- og kulturhistorie.
I museets faste utstillinger kan du følge utviklingen av norsk porselen fra den aller første brenningen til dagens berømte stråmønster, som fremdeles males og brennes i Porsgrunn.
Her møter du en spennende kombinasjon av tradisjonelt håndverk, moderne digital teknologi og interaktiv dialog. Gjennom over 1.000 gjenstander og digitale installasjoner blir du bedre kjent med fabrikkens mer enn 130 år lange historie og produksjon.
Bestill en omvisning med fabrikkbesøk, og opplev hvordan ekte norsk porselen blir skapt, brent og dekorert.
Fabrikkbesøk må forhåndsbestilles. Kontakt Telemark Museum på telefon 35 54 45 00 for mer informasjon og booking.
Museet er samlokalisert med Auksjonshallen, hvor du kan kjøpe gammelt PP-porselen. I designbutikken til Porselensmuseet finner du helt unike gaver og produkter som du ikke får andre steder.
Porselensmuseet tilbyr morsomme og lærerike aktiviteter for barn. Her kan barna designe og dekorere sin egen porselenskopp eller tallerken fra PP.
Dette er en enkel og kreativ opplevelse – og den ferdige porselensgjenstanden kan tas med hjem samme dag. Perfekt for familier som ønsker en aktivitet i Porsgrunn som både er underholdende og minnerik.
I museumsbutikken finner du vakre arbeider fra lokale kunstnere og designere. Her kan du kjøpe eksklusive porselensprodukter, kunst og suvenirer – en ideell gave eller et spesielt minne fra ditt besøk i Porsgrunn.
For oppdatert informasjon om åpningstider, billetter og priser, besøk Porselensmuseets offisielle nettside.
Merk: Museet kan være stengt på helligdager.
| Billettype | Billettavgift |
|---|---|
| Inngang barn | NOK 60,00 entre |
| Inngang barn (0-3 år) | Gratis |
| Inngang voksne (1.5.-31.8.) | NOK 140,00 entre |
| Inngang voksne (5.2.-30.4.) | NOK 120,00 entre |
Med forbehold om prisendringer.
| vår (5 Feb 2026 - 30 Apr 2026) | ||
|---|---|---|
| Dag | Tider | |
| Mandag - Onsdag | Stengt | |
| Torsdag - Søndag | 11:00 | - 16:00 |
| sommer (1 Mai 2026 - 31 Aug 2026) | ||
|---|---|---|
| Dag | Tider | |
| Mandag | Stengt | |
| Tirsdag - Søndag | 11:00 | - 17:00 |
| Offentlig Høytidsdag | Stengt | |
Norges eneste porselensfabrikk, Porsgrunds Porselænsfabrik, ligger i Porsgrunn og er…
Geoparken ligger i Telemark og Vestfold fylker og innbefatter kommunene Bamble, Kragerø,…
På Porsgrunds Porselænsfabrik kan du se hvordan porselensmalerne dekorerer porselen,…
Auksjonshallen i Porsgrunn kombinerer auksjonshus og antikvitetsbutikk og holder til i…
Opplev Porsgrunns unike geologi! Fra 1 milliard år gammelt grunnfjell til spor etter…
I Gea Norvegica Geopark sitt besøkssenter på porselensfabrikken i Porsgrunn kan både…
Den nye kirken i Porsgrunn, Østre Porsgrunn kirke, er en arkitektonisk perle og er blitt…
Utforsk Hakastein Kulturminnepark i Skien. Se restene av Norges eldste daterte kirke…
Opplev Teater Ibsen, regionteateret for Telemark og Vestfold. Kjøp billetter til…
Kapitelberget på Bratsberg med sine kirkeruiner er det fremste minnet etter den mektige…
Kapitelberget Skien: Middelalderens kryptkirke bygget på et 430 mill. år gammelt…
På Bakkestranda, rett utenfor sentrum i Skien, finner du den 7 m høye skulpturen…
M/S Victoria, også kjent som kanaldronningen, seiler slusecruise i fast rute mellom Skien…