
Velkommen til et innsiktsfullt og spennende foredrag med Randi Rosenqvist, Norges mest erfarne rettspsykiater.
Hun har omtrent 50 års erfaring fra psykiatrien og kriminalomsorgen, og gir et unikt innblikk i hvordan vi håndterer mennesker som begår alvorlige voldshandlinger – mennesker mange er redde for, men vet lite om.
Rosenqvist peker på at de sykeste blant oss ofte sviktes. De plasseres i kriminalomsorgen eller mottar utilstrekkelig omsorg, mens stadig flere dømmes til tvungen psykiatrisk behandling. Kan samfunnet ha sviktet de psykeste av oss? Randi Rosenqvist utfordrer oss uansett til å se forbi diagnosene og forstå at de farligste blant oss også er mennesker med de samme følelsene som alle andre.
Gjennom foredraget deler hun innsikt fra noen av Norges største rettspsykiatriske prosesser, inkludert saken mot Anders Behring Breivik, og reflekterer over rettspsykiatriens rolle: Var prosessen en seier eller et tap?
Rosenqvist deler også sin personlige historie, som har gjort henne til en av Norges fremste eksperter. For sitt arbeid har hun blitt tildelt Åpenhetsprisen i 2024, og hun er utnevnt til kommandør av St. Olavs orden. Hun er nå aktuell med boken "Mitt liv, mitt fag: tung psykiatri – sviket mot de sykeste".
Randi Rosenqvist har rundt femti års erfaring fra psykiatrien, hun har skrevet innflytelsesrike lærebøker om rettspsykiatri og undervist i mange fora, sittet som leder av Den rettsmedisiske kommisjon og i ulike roller deltatt i flere av landets største rettspsykiatriske prosesser. For sitt arbeid har hun mottatt St. Olavs orden, Rettssikkerhetsprisen og Åpenhetsprisen (2024). Hun er nå aktuell med boken "Mitt liv, mitt fag: tung psykiatri – sviket mot de sykeste"
Pris: 490,-
| Ibsenhuset Peer Gynt, stolrader (11 Mar 2026) | ||
|---|---|---|
| Dag | Tider | |
| Onsdag | 18:30 | - 20:00 |
Ibsenhuset er Skiens kulturhus og holder til midt i Skien sentrum som har et bredt utvalg…
Skiens Kunstforening er en medlems-basert kunstforening som driver med…
Victor Ash er en høyt anerkjent fransk gatekunstner, opprinnelig fra Portugal, som bor i…
Maleriet av en familien som sitter på brygga som er basert på et originalfoto fra…
Den første eier av Altenburggården var sannsynligvis Johan Altenburg, Henrik Ibsens…
Et enkelt motiv med budskap om å verne om freden og vår natur.
Spaik er en urban kunstner, med fargerike verk inspirert av latinamerikansk folklore.
Gatekunst i honnør til Åge Samuelsen (1915-1987) og Paal Flaata ( 1968-…), samt et lite…
Spaik er en urban kunstner, med fargerike verk inspirert av latinamerikansk folklore.
Telemark Kunstsenter er et informasjonssenter og en formidlingsinstitusjon av…
Skien kirke ble ferdig i 1894 og har 1400 sitteplasser. Kirken ligger midt i byen og med…
Rådhuset i Skien ble tatt i bruk i 1894 og var tegnet av arkitektene Peter Lowzow og…
Motivet på Mølla er designet etter ønske fra Norgesmøllene selv.
Sist viste
Andre arrangement
Denne kvelden for vi besøk av to vingårder: Lisa fra Prosecco vingården, Ghisolana og familien…
Andre arrangement
UNINATT er Grenlands nye store musikkfestival! Vi lover en uforglemmelig dag med folkefest i vakre…
Andre arrangement
Med dette medlemskapet får du rabatt på alle arrangementer arrangert av Scheen Theaterselskab! I…