
Gåten Arnfinn Nesset
Onsdag 22. april inviterer vi i samarbeid med Norsk faglitterær forfatter- og oversetterforening
(NFFO) til prosalong og true crime på Litteraturhuset i Skien. Vi får besøk av forfatter og journalist Simen Sætre, som er aktuell med den kritikerroste boka Den usannsynlige seriemorderen – Arnfinn Nesset og hans 31 tilståelser. I Orkdal på slutten av 1970-tallet begynte sykepleiere å mistenke at bestyreren på sykehjemmet, Arnfinn Nesset, kunne stå bak en rekke uforklarlige dødsfall. I 1983 ble han dømt for å ha drept 22 eldre mennesker – en av Norges mest rystende og omtalte kriminalsaker. Likevel har gåten aldri vært helt løst: Nesset ble dømt uten tekniske bevis, og tilsto langt flere drap enn han kunne ha begått før han trakk alt tilbake.
I arbeidet med boken har Sætre hatt innsyn i etterforskningsmaterialet som ikke tidligere har vært offentlig tilgjengelig. Resultatet er en banebrytende dokumentarfortelling som kaster nytt lys over saken – og reiser spørsmål om hva som faktisk skjedde, hva som aldri ble bevist, og om Norge kan stå overfor et av sine største justismord. En spennende kveld for alle som er opptatt av true crime, etterforskning, presseetikk og spørsmål om skyld og sannhet.
Simen Sætre (f. 1974) er forfatter med bakgrunn som journalist i blant annet Aftenposten og Morgenbladet. Han har utgitt bøker som Den lille stygge sjokoladeboka (2004), Hugo (2006), Petromania (2009), Fjordman (2014) Tolken (2017) og Den nye fisken (2021). Han er blitt tildelt flere priser for sitt virke, deriblant Vis-prisen for god forskningsjournalistikk og Skjervheim-prisen for sitt forfatterskap.
Boksalg ved NORLI Arkaden.
Billettpriser:
Ordinær: 250
LIS-medlem: 200
Student/honnør: 150
Gratis for NFFO-medlemmer.
I samarbeid med Norsk faglitterær forfatter- og oversetterforening (NFFO)
Foto: Nils Toldnes / BYRÅ
| Ibsenhuset Peer Gynt, småbord (22 Apr 2026) | ||
|---|---|---|
| Dag | Tider | |
| Onsdag | 19:00 | - 21:00 |
Ibsenhuset er Skiens kulturhus og holder til midt i Skien sentrum som har et bredt utvalg…
Skiens Kunstforening er en medlems-basert kunstforening som driver med…
Victor Ash er en høyt anerkjent fransk gatekunstner, opprinnelig fra Portugal, som bor i…
Maleriet av en familien som sitter på brygga som er basert på et originalfoto fra…
Den første eier av Altenburggården var sannsynligvis Johan Altenburg, Henrik Ibsens…
Et enkelt motiv med budskap om å verne om freden og vår natur.
Spaik er en urban kunstner, med fargerike verk inspirert av latinamerikansk folklore.
Gatekunst i honnør til Åge Samuelsen (1915-1987) og Paal Flaata ( 1968-…), samt et lite…
Spaik er en urban kunstner, med fargerike verk inspirert av latinamerikansk folklore.
Telemark Kunstsenter er et informasjonssenter og en formidlingsinstitusjon av…
Rådhuset i Skien ble tatt i bruk i 1894 og var tegnet av arkitektene Peter Lowzow og…
Skien kirke ble ferdig i 1894 og har 1400 sitteplasser. Kirken ligger midt i byen og med…
Maleriet viser Skien rundt 1600-tallet hvor Skien var en av de største trelasthandelsbyer…