Taffelpikene:
Lynetta Taylor Hansen, fløyter
Sarah Nordal Strand, klarinetter
Ingrid Åhlander Bennett, fagotter
Magnus Soltvedt Wiik
ADA
Taffelpikene har de siste to årene utviklet prosjektet ADA [hun som skaper]. Det omfatter hele syv nye musikkstykker skrevet for trioen av kvinnelige komponister som skriver musikk i krysningspunktet mellom jazz, folkemusikk og samtidsmusikk. På denne konserten spilles det et verk av den fremadstormende unge jazzpianisten Liv Andrea Hauge. Verket ble urfremført i juli 2022, og er den ferskeste musikken i ADA-prosjektet. Trioen plukker også frem to av de tidligere verkene av hardingfelespiller Guro Kvifte Nesheim og jazzsanger og den evig bablelydsøkende Karoline Wallace. Dette er musikk som viser det enorme spennet i lydbildet en treblåstrio kan skape, med alt fra vanlige fløyter i toppregisteret, til bassklarinett og kontrafagott i bunn. Det er musikk som skaper stemninger og lydbilder som er både vakre, rare og til tider litt stygge.
Trioen har spilt sammen siden 2014 og er landets mest aktive treblåstrio. Trioen er unik og går nye veier innenfor klassisk kammermusikk gjennom å utelukkende bestille ny musikk i samarbeid med spennende komponister. De har nylig turnert i på Island og i Nord-Norge, og ser frem til en travel høst med konserter for både barn gjennom Den Kulturelle Skolesekken samt en høstturné i Norge der konserten på Vinje er første stopp!
Magnus Soltvedt Wiik, Raulands egen multiinstrumentalist, har et titalls plater som bandleder bak seg, men det er platene «Rad» og «Trad» som er hans første ordentlige soloalbum. Der trakterer han et imponerende spekter av instrumenter; han synger, spiller på gitarer, banjo, dobro, mandolin, fele, cello, kontrabass, irsk fløyte, piano, rhodes og orgel. 17. september spilles et utvalg låter fra disse platene, og det er noe alle burde få med seg!
Wiik har i mange år vært aktiv innenfor mange nisjer av norsk musikkliv. Gjennom band som Julie & The New Favorites, Open String Department og Haley's Comet har han fått kritikere til å rulle seksere og hevde at han spiller bluegrass som om han skulle gjort det siden Bill Monroes dager. Egentlig var han jazzgitarist, med utdanning fra jazzlinja i Trondheim, Rytmisk Musikkonservatorium i København og Norges Musikkhøgskole i Oslo. Han har turnert verden over med egne og andres prosjekter og samarbeidet med musikere fra øverste hylle i både Norge, Irland og USA.
Inngang kr 150,-
Vinje biletgalleri har endra namn til Smørklepp kunstmuseum.
Midt i det telemarkske…
I Vinjestoga kan ein oppleve og høyre forteljingar om livet og kunsten til den kjende…
Myllarheimen er husmannsplassen der felespelaren Torgeir Augundson (1801-1872), best…
Skinnarlandsamlinga har meir enn 100 arbeid av Knut Skinnarland (1909-1993) i form av…
Samlingane presenterer eit mangfald av skulpturar, maleri, grafikk og teikningar av…
Bygdetunet visar overgangen til ei ny tid med interiør etter 1800-talets bymote i…
Statkraft sitt visingssenter på museet i Eidsborg visar foto, gjenstandar og film frå den…
Eit stort moderne museum med stavkyrkje, aktivitetspark, bygdetun og flotte utstillingar.…
Her finn du den perfekte ramma for eit bryllaup, med ei intim stavkyrkje rett ved eit…
Sjarmerande lita stavkyrkje. Ligg ved fantastiske Vest-Telemark museum Eidsborg. Omvising…
Heimen til bilethoggaren Anne Grimdalen er den best bevarte komplette fjellgarden i…
Åtte skulpturelle "kikkeskåp" i stein står ute i landskapet på stader som er knytt til…
Åmdals Verk gruver er bygd opp kring arbeidarkulturen som koparverket la grunnlag for.…
Skimuseet i Morgedal formidlar Telemark og Noreg sin polar- og skihistorie med…
Telespinn er eit småskala spinneri som held til i Svartdal. Her spinn dei eigen ull av…
Nutheim Galleri
I 1878 såg Galleri Nutheim dagens ljos. Der kan de sjå utstilling av…
Sist viste
Film
TROLLS - VERDENSTURNE KL.16Dei musikkglade trolla Poppy og Kvist finn ut at dei tilhøyrer ei av…
Konsert
Gratiskonsert med Ni Liv under bygdenatt på gamle Rema 1000 tomta.
Ni Liv er eit americana-band…
Andre arrangement
Ope møte om kommunebudsjettet
Friluftsliv
Fyresdal jakt og fiskelag arrangerer fiske tur til Sandvaten, se kart. Turen passer for alle!
De…
Andre arrangement
Lørdag 5. oktober steller vi på Straand Hotel i stand nydelige viltretter i sesongen for dette og…
Museumsarrangement
Som eit ledd i markeringa av 200-årsfeiringa av kyrkjebyggjaren Jarand Rønjom, ber…