
I juni 2022 opna det ein 45 meter lang kopi av Morgedalsvassdraget utanfor skimuseet, som ligg rett ved E134. Her kan borna leike seg med fløyting av tømmerstokkar og produksjon av straum.
Morgedalsvassdraget var, og er framleis rekna som livsnerva i Morgedal. I tidlegare tider ga vassdraget matauke, det var transportåre for tømmer og dei små fossefalla ga drivkraft til kverner og sagbruk. I dag er vassdraget ein del av Sundsbarmreguleringa som produserar store mengder el-kraft.
Det var på 1600-talet at tømmerfløytinga starta i større omfang i Dala- og Morgedalsåi. Dei to vassdraga flyt saman ved Åmøtet i Lundevall, ca. 2,5 km vest for Kviteseidbyen, og renn ut ved Ågapet i Sundkilen. Tømmer frå Oftevatnet i Høydalsmo, frå Morgedalsheiane og frå Dalane blei fløyta ned hit og vidare ut i Kviteseidvatnet, seinare Telemarkskanalen. Til Oftevatnet kom tømmeret frå vatna i Øyfjell. Fløytinga var ein viktig del av næringa i øvre Telemark heilt fram til 1950-talet, noko mange fløytingsminne fortel om.
Kopi av Morgedalvassdraget på uteområdet framfor Norsk Skieventyr er ein spanande attraksjon i bygda. Den formidlar ein viktig del av bygdas historie via fysiske installasjonar. Mangfoldig bruk av vatn er i fokus. Vatn har i alle tider gjeve grunnlag til aktivitet og matauk. Vi ynskjer å formidle den tidlege bruken med tømmerfløyting, drift av sag og kvern og kva det betydde for busettinga.
| Velkomen til vassparken utanfor Norsk Skieventyr (1 Mai 2025 - 15 Sept 2025) | ||
|---|---|---|
| Dag | Tider | |
| Mandag - Søndag | 10:00 | - 17:00 |
* Grunna fare for frost er der kun vatn i anlegget i sommarhalvåret.
Skimuseet i Morgedal formidlar Telemark og Noreg sin polar- og skihistorie med…
Åtte skulpturelle "kikkeskåp" i stein står ute i landskapet på stader som er knytt til…
Åtte skulpturelle "kikkeskåp" i stein står ute i landskapet på stader rundt Seljord som…
Åtte skulpturelle "kikkeskåp" i stein står ute i landskapet på stader som er knytt til…
Steinkyrkje i romansk stil bygd ein gong på 1100-talet, og vigsla Heilag Olav. På…
Åtte skulpturelle "kikkeskåp" i stein står ute i landskapet på stader som er knytt til…
Flatdal kyrkje, er ei langkyrkje som vart bygd i 1654. På same staden hadde det tidlegare…
Åtte skulpturelle "kikkeskåp" i stein står ute i landskapet på stader som er knytt til…
Nutheim Galleri
I 1878 såg Galleri Nutheim dagens ljos. Der kan de sjå utstilling av…
Sjøormtårnet på Bjørgeøyane i Seljord blei opna 18. oktober 2011. Tårnet er bygd i tre og…
Frå utsiktsposten på Nylende, som nå er tilrettelagt som stoppestad langs vegen, ser du…
Midt i Telemark, fylket som til alle tider har vært knyttet til eventyr, folkeviser og…
Åtte skulpturelle "kikkeskåp" i stein står ute i landskapet på stader som er knytt til…
Telespinn er eit småskala spinneri som held til i Svartdal. Her spinn dei eigen ull av…
Korleis såg ein velståande gard i Vest-Telemark ut for om lag 200 år sidan? Sjå nokre av…
I 1880-åra vart det funne gull ved garden Blika i Svartdal. Det vart muta for gruvedrift…