Utforsk Telemark

EN

NO

Brekkeparken

TypeMuseum

Øvregate 32, 3715, Skien

TripAdvisor Vurderinger

TripAdvisor Vurderinger - 104 Anmeldelser104 Anmeldelser

Legg Brekkeparken til i reiseruten din.

Product Image
  • Product Image
  • Product Image
  • Product Image
  • ansatte fra Telemark Museum sitter utenfor Ibsenstua i Brekkeparken
  • Rose-painted living room in Brekkeparken in Skien
  • Old barn in Brekkeparken in Skien
  • Product Image
  • the old houses in the Brekkeparken
  • Sondre Brekke Hovedgård and terrace to the cafe
  • Brekkeparken in autumn
  • Sondre Brekke Hovedgård in autumn
  • Product Image
  • Product Image
  • Product Image
  • Product Image

Om

Brekkeparken har vakker utsikt over Skien og Telemarkskanalen og er inspirert av engelsk landskapsstil. I parken finner du et friluftsmuseum med gamle bondestuer fra hele Telemark. Brekkeparken er åpen for publikum hele året, mens museet og kaféene har egne åpningstider. Det er gratis å komme inn i parken. 

27 000 blomstrende tulipaner

Blomsterprakten i Brekkeparken er viden kjent, og 27.000 tulipanløker settes i jorda hvert år! Om sommeren kan du se flotte blomsterbed med sommerblomster når du går på gangstiene i parken. 

Herregården Søndre Brekke

Herregården Søndre Brekke ligger i Brekkeparken. Før 1909, da museet åpnet, var dette en gård og en herskapelig bolig for mange fornemme familier i Skien. Den mest kjente er statsråd Niels Aall, som er kjent for sitt arbeid for den norske grunnlov og Mossekonvensjonen rundt 1814.
I herskapshuset kan du også høre historien om «Den grå dame» – et spøkelse som mange hevder å ha sett opp gjennom årene. Hvem denne damen var strides de lærde om, men alle historiene knytter seg til den dansk-norske prins Christian Fredrik som besøkte gården som stattholder (kongens stedfortreder) i 1813. 

Gamle stuer fra Telemark

Friluftsmuseet i Brekkeparken viser Telemarks kulturhistorie, og forteller om boforhold og byggeskikk i Telemark. I parken finnes også et arbeiderhjem fra tidlig 1900-tall, en gammel butikk fra Kleiva, lekestue, paviljong og andedam. 

Ibsenstua

I perioden 2025–2028 finner du Henrik Ibsen museum i Brekkeparken! Besøk den lille Ibsenstua ved Klosterporten. Herfra går byvandringer i Skien sentrum og Ibsenvandringer i parken. Du kan også kjøpe nystekte vafler, Ibsens honningkake og Ibsen-suvenirer. 
På Venstøp i Skien, Ibsens barndomshjem, bygges det nytt. I 2028 åpner vi et nytt og moderne museum, samtidig som vi kan vise frem våningshuset slik det så ut da Henrik Ibsen var liten.

Omvisninger i sommer

Museet tilbyr disse omvisningene i sommer:
•    12:00 Herskapelige Brekke, se herskapshuset og få 1814-historie
•    13:00 Fra Skien til verdensscenen, en vandring i Brekkeparken om Ibsen
•    14:00 Telemarksvandring, se bondestuene i Brekkeparken
•    14:00 I spora til Henrik Ibsen, byvandring i Skien
•    15:00 Omvisning i utstillingen Alt dette er ditt i VEV

Omvisninger utenom sommersesongen 

Fra september til april er det fra torsdag til søndag mulighet for å få omvisninger i herregårdshuset Søndre Brekke, i det nye museumsbygget VEV og i Telemarksstuene. Et forbehold er været. Er det for mange minusgrader ute, kan vi ikke vise rundt i de gamle husene som da blir veldig kalde. 

Lekeplass for barna 

Parken har en fin lekeplass. Her kan barna leke i trygge omgivelser. 

Kafé og konserter 

Det er to kaféer i Brekkeparken, Brekkeparken kafé som er åpen om sommeren og den nye kaféen Aall Inn, som ligger i museumsbygget VEV. På Brekkeparken kafé kan du sitte både inne og ute. Uteterrassen har nydelig utsikt over Skien by og vannspeilene. Her serveres både lunsj og middag. I kafé Aall Inn, kan du nyte gode kaker og lunsjretter. Aall Inn er i tilknytning til museets utstillinger og butikk og har en flott uteterrasse med utsikt over parken.
På den 100 år gamle scenen ved Brekkeparken kafé arrangeres det populære Parkjazz-konserter, Beats i parken, BrekkeQuiz og mye mer. Se programmet på telemarkmuseum.no

Parkering

Du kan parkere gratis på parkeringsplassen på oversiden av parken, i Øvregate.
 

Åpningstider i Brekkeparken

Fasiliteter

Arrangementstyper

  • En dags-arrangement
  • For barn
  • Historie
  • Jul
  • Marked
  • Utstillinger

Generelle fasiliteter

  • kafé
  • lekeplass
  • parkering for buss
  • parkeringsplass ute - gratis
  • scene

Museum, gallerier og kunsthåndtverk

  • museumsbutikk
  • utstilling

TripAdvisor

TripAdvisor

TripAdvisor Traveller Vurdering:

4.4 of 5 stjerner
    • Ypperlig
      52
    • Svært bra
      40
    • Gjennomsnitt
      10
    • Dårlig
      2
    • Forferdelig
      0

    Siste anmeldelser:

    • Baross
      Spikkestad, Norge
      Type reise:
      Reise alene
      Koselig park
      4 of 5 stjerner
      Søndag, 15. November 2020
      Brekke Parken er en stor park på en høyde i Skien sentrum. Den inngår i Telemark museum. Her finner du en masse flotte blomster oppsatser og flotte bygg. Middelaldergården Søndre Brekke danner... Les hele anmeldelsen
    • hag_lov
      Akkerhaugen, Norge
      Type reise:
      Par
      Fin men utryddet park
      3 of 5 stjerner
      Søndag, 10. Juli 2022
      Fin park, med mye fine blomster og omgivelser. Et fint sted å gå en liten tur. Mange fine plasser å sette seg ned. Bra at det er gratis å gå i parken. Men noen steder var søppel ikke ryddet og... Les hele anmeldelsen
    • C6166SIlisaj
      Trøndelag, Norge
      Type reise:
      Familie
      Vakker park
      5 of 5 stjerner
      Søndag, 31. Juli 2022
      Nydelig spasertur i en flott, historisk park. Pluss for meget trivelige ansatte. Takk for lånet av sykkel 1 og 5 😊 Supert med lekepark og café også. Les hele anmeldelsen

    Kart

    Kontakt

    +47 35 54 45 00

    Åpningstider

    Åpningstider for museet og kafé Aall Inn (1 Mai 2025 - 31 Aug 2025)
    DagTider
    MandagStengt
    Tirsdag - Søndag11:00 - 17:00
    Åpningstider for Ibsenstua i Brekkeparken (10 Mai 2025 - 31 Aug 2025)
    DagTider
    MandagStengt
    Tirsdag - Søndag11:00 - 17:00

    Også i nærheten

    1. Søndre Brekke Gård, Telemark Museum

      Hovedbygningen på Søndre Brekke gård i Brekkeparken har huset flere, fine tradisjonsrike…

      152 m Unna
    2. Ibsentrappa

      Ibsentrappen er en betong- og granittkonstruksjon med en byste av Henrik Ibsen. Den har…

      207 m Unna
    3. Snipetorp bydel

      Snipetorp, Skiens eldste boligkvarter og bosted til Henrik Ibsens foreldrene, overlevde…

      201 m Unna
    1. Fisketrappa

      Ny, moderne fisketrapp i Skien sentrum. 

      461 m Unna
    2. Telemark Kunstsenter

      Telemark Kunstsenter er et informasjonssenter og en formidlingsinstitusjon av…

      560 m Unna
    3. Ibsenhuset

      Ibsenhuset er Skiens kulturhus og holder til midt i Skien sentrum som har et bredt utvalg…

      562 m Unna
    4. Gea Norvegica Unesco Global Geopark - Kapitelberget

      Kirken på Kapitelberget i Skien er bygget på et korallrev, mer enn 430 millioner år…

      963 m Unna
    5. Kapitelberget

      Kapitelberget på Bratsberg med sine kirkeruiner er det fremste minnet etter den mektige…

      981 m Unna
    6. MS Victoria

      M/S Victoria, også kjent som kanaldronningen, seiler slusecruise i fast rute mellom Skien…

      1.06 km Unna
    7. Gea Norvegica Unesco Global Geopark

      Skien er en kommune med utrolig stort geologisk mangfold. En tur tvers over…

      1.30 km Unna
    8. Gjerpen kirke

      Gjerpen kirke ligger i Skiens nordre utkant, og er en vakker steinkirke, bygget i romansk…

      1.64 km Unna
    9. Hakastein kulturminnepark

      På Hakastein Kulturminnepark finner du rester etter Norges eldste kjente kirke, landets…

      1.91 km Unna
    10. Jernaldergården Århus

      Jernaldergården på Århus i Skien ble åpnet i september i 2005.

      3.40 km Unna
    11. Henrik Ibsen museum

      Besøk Henrik Ibsen museum i Skien og opplev dramatikerens barndomshjem som den var når…

      4.26 km Unna
    12. Helleristninger

      I Skien ligger de første helleristningene som ble funnet i Norge. Helleristninger er…

      4.51 km Unna
    13. Skotfoss kirke

      Skotfoss kirke er en langkirke fra år 1900.

      5.14 km Unna
    Previous Next

    Se også

    Søndre Brekke Gård, Telemark Museum, SkienHovedbygningen på Søndre Brekke gård i Brekkeparken har huset flere, fine tradisjonsrike familier.

    family at Henrik Ibsen Museum VenstøpHenrik Ibsen museum, SkienBesøk Henrik Ibsen museum i Skien og opplev dramatikerens barndomshjem som den var når lille Henrik bodde her.

    couple at Brekkeparken cafeBrekkeparken Kafé, SkienNyt kulinariske herligheter med panoramautsikt på Brekkeparken Café i Skien. Delikat kaffe, fristende kaker, lunsj, middag, og private arrangementer mai-august.

    Brekkeparken, SkienBesøk Brekkeparken i Skien en nydelig park med flotte blomsterbed, og med masse historie i hovedbygningen og de gamle stuene fra Telemark.

    Handmade porcelainPorselensmuseet Porsgrunn, PorsgrunnPå Porselensmuseet i Porsgrunn blir du invitert inn i en verden av håndverk og historie, dekorer og modeller. Bestill gjerne omvisning med besøk i fabrikken.

    Ikke gå glipp av