Litteraturhuset i Skien er stolte over å ønske Rune Christiansen velkommen tilbake! Med sin poetiske presisjon og sin særegne evne til å forene det nære med det gåtefulle, har Christiansen vært en av landets viktigste litterære stemmer siden debuten i 1986.
Denne kvelden dykker vi ned i hans lange og prisbelønte forfatterskap, med et spesielt blikk på den kritikerroste romanen Tragedie under drivende skyer (2025). Boken følger Kerstin, som etter farens død bryter opp og reiser til et ødslig sted ved kysten i Nord-Frankrike. Der utsettes hun for forstyrrende hendelser, skyggeaktige skikkelser og en rekke uforklarlige mysterier — alt formidlet i Christiansens karakteristiske, tette og billedsterke språk. Det er en sørgmodig og oppløftende roman om tap, minner og menneskets uforklarlige forbindelser til steder og øyeblikk.
Rune Christiansen (f. 1963) har et omfattende forfatterskap som spenner over romaner, dikt og essays. Han er tildelt en rekke høythengende priser, blant annet Brageprisen, Doblougprisen og Gyldendalprisen, og hans bøker er oversatt til flere språk. Christiansen har også mottatt den franske utmerkelsen Chevalier de l'Ordre des Arts et des Lettres. Ved siden av sitt forfatterskap har han vært en viktig gjendikter og redaktør for Forlaget Oktobers gjendiktningsserie for samtidspoesi.
Denne kvelden ser vi nærmere på de store linjene i forfatterskapet, og hvordan Christiansen i bok etter bok har undersøkt eksistensens sårbarhet, drømmenes logikk og det poetiske i det hverdagslige.
Velkommen til en kveld med en av norsk samtidslitteraturs fremste stemmer!
Boksalg ved Arkaden Norli
Arrangør: Litteraturhuset i Skien
Foto: Baard Henriksen
Billettpriser:
Ordinær: 250
Medlemmer av Litteraturhuset i Skien: 200
Studenter: 150
Ibsenhuset Peer Gynt, småbord (3 Sept 2025) | ||
---|---|---|
Dag | Tider | |
Onsdag | 19:00 | - 21:00 |
Ibsenhuset er Skiens kulturhus og holder til midt i Skien sentrum som har et bredt utvalg…
Telemark Kunstsenter er et informasjonssenter og en formidlingsinstitusjon av…
Ibsentrappen er en betong- og granittkonstruksjon med en byste av Henrik Ibsen. Den har…
Snipetorp, Skiens eldste boligkvarter og bosted til Henrik Ibsens foreldrene, overlevde…
Hovedbygningen på Søndre Brekke gård i Brekkeparken har huset flere, fine tradisjonsrike…
Opplev Henrik Ibsen i Skien! Besøk Ibsenstua i Brekkeparken i perioden fra 2025–2028.…
Besøk Brekkeparken i Skien en nydelig park med flotte blomsterbed, og med masse historie…
M/S Victoria, også kjent som kanaldronningen, seiler slusecruise i fast rute mellom Skien…
På Bakkestranda, rett utenfor sentrum i Skien, finner du den 7 m høye skulpturen…
Kirken på Kapitelberget i Skien er bygget på et korallrev, mer enn 430 millioner år…
Kapitelberget på Bratsberg med sine kirkeruiner er det fremste minnet etter den mektige…
Skien er en kommune med utrolig stort geologisk mangfold. En tur tvers over…
På Hakastein Kulturminnepark finner du rester etter Norges eldste kjente kirke, landets…
Gjerpen kirke ligger i Skiens nordre utkant, og er en vakker steinkirke, bygget i romansk…